51

Odp: Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,211 … owych.html

Ciekawe.

Oczywiści tereny w Polsce są dalekie od warunków na pustyni Atakama ale i w Polsce powstają farmy fotowoltaiczne. Ciekawe jak takie kalkulacje wyglądają w Polsce ??? Mnie się wydaje, że owszem fotowoltaika ma sens natomiast słonka to u nas średniorocznie nie ma za dużo.

Młodzi ludzie, mądrzy, ambitni, uczciwi- zaplanujcie sobie emigrację. W tym kraju prędko nic się nie zmieni!

52 (edytowany przez Star 266 2016-12-18 13:32:30)

Kiedyś w ZECu były zgoła inne pomysły. Mianowicie zrobienie wokół zakładu farmy fotowoltaicznej. Poniżej przykłady takiej inwestycji. Trudno to przeanalizować ale na pierwszy rzut oka szacunki wydają się nazbyt optymistyczne bo w przeciwnym wypadku takie inwestycje powinny wyrastać jak grzyby po deszczu patrząc na zestawienia liczbowe:
http://www.sceo.info/realizowane-projekty/

Polecam dokładne przeczytanie tekstu z linku. Dobrze by było też skontaktować się z inwestorami np. z Kolna, Wierzchosławic,  Ostrzeszowic aby spytać o ich doświadczenia praktyczne. Jeszcze niedawno w lokalnych gazetach były informacje o zainteresowaniu inwestorów Starachowicami ale temat umarł.

I to ciekawe :
http://gramwzielone.pl/mapa-instalacji-oze

Młodzi ludzie, mądrzy, ambitni, uczciwi- zaplanujcie sobie emigrację. W tym kraju prędko nic się nie zmieni!

53 (edytowany przez Prober 2016-12-19 09:46:15)

ZEC ma zdaje się problem z produkcją ciepła a nie energii elektrycznej. A dylemat jest natury: inwestować duże pieniądze w energetykę węglową czy skorzystać z dopłat i zainwestować w urządzenia kogeneracyjne do produkcji ciepła i energii ale opalane odpadami komunalnymi.

Propozycja farm fotowoltaicznych ciekawa zapewne nie załatwi problemu przed jakim stoi miasto.  1 MW farmy fotowoltaicznej czytamy to około 2 ha niezacienionego terenu. Co to jest 1 MW dla Starachowic? , niewiele albo nic.

Tymczasem w tak proekologicznej Szwecji energetyka oparta na spalaniu odpadów komunalnych kwitnie proszę tu poczytać: Szwedzi palą śmieci a nawet je importują .

Czytam, że kiedyś w Zecu były inne pomysły, no może i były, jednym z nich był zdecydowany sprzeciw przeciwko połączeniu spółki Bugaj i ZEC , co zaowocowało upadkiem tej pierwszej i wysprzedaniem majątku (za bezcen).

54

O Szwecji chętnie poczytam, z szacunkiem patrzę na Skandynawię. Zapewne 1MW sprawy nie rozwiązuje, niemniej wypadało by robić przymiarki i do farm fotowoltaicznych.

Ciepło z prądem są dowolnie zamienne oczywiście. Mało wspomnieć, że reaktory atomowe pierwotnie produkują ciepło właśnie a kojarzone są przecież z prądem prawie włącznie.

55 (edytowany przez Star 266 2016-12-19 16:02:27)

Gaz drożeje dla przedsiębiorstw o 12%. Są jakieś instalacje dla małych przedsiębiorstw do spalania............. śmieci?  sad
To oczywiście żart, samowolne spalanie śmieci potępiam.
http://wyborcza.biz/biznes/1,147744,211 … BizLinkZ20

56

Propozycja do uzupełnienia wystroju Rynku w Starachowicach czyli drzewo fotowoltaiczne - przyjemne z pożytecznym.  Zasilać może np. szalet miejski.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ce/Gleisdorf.Solarbaum.jpg

57

http://next.gazeta.pl/next/7,151003,211 … BizLinkZ20

Ciężko to wszystko zrozumieć. Odchodzi się od węgla a za chwile chce się budować się nowe elektrownie i kopalnie ...

58

Nie trudno się połapać że to kolejna forma kupowanie sobie  przychylności grupy społecznej górników, która to jest w stanie rząd obalić jeśli coś pójdzie nie tak. Pytanie skąd te miliardy na inwestycje energetyczne mają pochodzić (przy założeniu Tchórzewskiego że PiS będzie rządzić wiecznie).  Natomiast Francja troszczy się o klimat.  Do 2025 wszystkie elektrownie węglowe mają być zamknięte.

59

Prober napisał/a:

....  Natomiast Francja troszczy się o klimat.  Do 2025 wszystkie elektrownie węglowe mają być zamknięte.

Ale póki co grzeje węglem na maksa bo odkryli wadę konstrukcyjną w większości elektrowni atomowych lol

PS. Mają zużycie węgla nienotowane od lat. I tak to jest. Alternatywne rowiązania są fajne, ale sprawdzone mają potężne zalety .

60 (edytowany przez Prober 2016-12-23 13:36:20)

Star 266 napisał/a:

Ale póki co grzeje węglem na maksa bo odkryli wadę konstrukcyjną w większości elektrowni atomowych

Nie wiem po co to szyderstwo,  oni (Francuzi) sobie z tym problemem poradzą obawiam się że Polacy nie.

Porzuć ten sarkazm, porzuć nadzieję że w Polsce coś się zmieni, ta tzw klasyka Ciebie i nas załatwi na cacy.

Kto ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie : ten bordowy kolor to węgiel i gumiaki palone w piecach CO
http://www.zzit.pl/wp-content/uploads/2015/12/Powietrze.jpg

A tu mapa benzopirenów w Polsce

Benzopireny, C20H12 – dwa organiczne związki chemiczne z grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych. Są związkami silnie rakotwórczymi. Nic tylko wyć z radości i chwalić ebaną dobrą zmianę.

Jak powstają benzopireny : Benzopiren powstaje podczas spalania gumy, plastików, związków chemicznych (starych farb, klei) w domach i w mieszkaniach komunalnych.

Kto tak lekką ręką rozgrzesza palących śmieci w przydomowych kotłach niech się wybierze kiedyś do centrum onkologii w Kielcach. Setki pacjentów dziennie dziesiątki tysięcy w roku. To efekt jaki zbiera społeczeństwo jedząc modyfikowane żarcie , trując się smogiem . Chorują dzieci, młodzież dla raka nie ma już bariery wiekowej.

Śmieci się pali na świecie ale w środowisku kontrolowanym między innymi co do zawartości benzopirenów.

http://biznesalert.pl/wp-content/uploads/2016/01/PAS-Mapa-BAP-2012.jpg

61

Prober napisał/a:

Propozycja do uzupełnienia wystroju Rynku w Starachowicach czyli drzewo fotowoltaiczne - przyjemne z pożytecznym.  Zasilać może np. szalet miejski.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/ce/Gleisdorf.Solarbaum.jpg

Człowieku takie kwiatki to tylko w wariatkowie. Co to za debil zaprojektował takie oszpecenie przestrzeni publicznej.

62

No 'pacz' @Kiarb jakie one te szwajcary są paskudne, nic nie dbają o uczucia estetyczne biednego  @Kiarba.

63

Prober napisał/a:

No 'pacz' @Kiarb jakie one te szwajcary są paskudne, nic nie dbają o uczucia estetyczne biednego  @Kiarba.

To że to paskudztwo jest w Szwajcarii to wcale nie znaczy , że musi być ok. W każdym polskim grajdołku typu Starachowice też podobne potworki są projektowane , bo tak miejscowi włodarze to widzą.

64 (edytowany przez domingos 2016-12-24 18:32:39)

Do Prober
dokładnie bieda nie tłumaczy  nikogo z palenia śmieci ,karać  bo  inaczej sie nieda.Tacy  biedni 3 samochody ,dom 250 m2....to jest  po prostu cyniczne cwaniactwo...

Jeśli ma   być wybudowana instalacja do palenia śmieci... , i to wszystko w świetle prawa zgodnie z normami,  to nagle wielki raban!! , a jak sąsiad sąsiada truje  to cisza , bo bieda bo  to, bo tamto .
Jak zwykle krzyczą Ci co  mają coś za  uszami , albo  wsiowy interesik na węgielku.
Ot to wszystko

65

Otóż to trafiłeś w sedno @domingos

66

Wy naprawde nie kumacie iz wielu ludzi nie jest stac na wegiel, o gazie nie wspominajac??

67

Szwagra  na zakup węgla na pełne zaopatrzenie zimowe nie stać, ale kupuje drewno jeśli mu się trafi w dobrej cenie. Na cieplejsze dni tak jak dziś wystarcza. Ale nigdy przenigdy nie pcha do pieca opon, starych kapci gumiaków i innego <[cenzura]>, a do pieca kuchennego nie wrzuca odpadów . Jest pomoc społeczna - MOPS  (jeśli kryteria dochodowe są odpowiednie), są kredyty  (zdarzało im się kupować węgiel na kredyt). Ja oczywiście zdaję sobie sprawę z tej biedy @ayrton ale nic nie usprawiedliwia procederu którzy z tego co niektórzy robią tłumacząc się ubóstwem, a na pewno  wrzucanie komunalnych śmieci do paleniska węglowego kuchni z wężownicą kalorii nie przysporzy. Świadomość natomiast ludzi którzye kompletnie nie wiedzą co z ich komina idzie w powietrze jest po prostu żadna.

68

Nie odniose sie w pelni do twojej opinii gdyz mam inna skrajnie. Poza tym taka instytucja jak MOPS powinna byc zlikwidowana lub sprawowana nad nia lepsza kontrola gdyz wiekszosc tych pieniedzy jes gospodarowana w zly sposob.
Piszesz o kredytach.....jak biedny czlowiek ma dostac kredyt, wytlumacz mi, bo chyba sie nie znam wink

69

Proszę mnie tylko nie posądzać , że jestem przeciw lub za. Bo ja wiem na temat inwestycji na tyle mało, że pozostawiam sobie komfort wstrzymywania się od głosu. Co nie przeszkadza mi brać udział w dyskusji. A głosy są różne:
http://next.gazeta.pl/next/7,151003,211 … Czolka3Img

70

Sprawdziłeś, zamilkł.
Spalarni w Starachowicach przynajmniej w najbliższym czasie nie będzie,  ale...
@Jesion, Ty popierasz mocno OZE, prawda ? Odnawialne źródła energii.

71 (edytowany przez Star 266 2017-02-12 21:43:07)

Proszę tylko mi nie zarzucać, że kieruję się polityką . Ale jakie OZE mają w Polsce przyszłość ???    Ja nie widzę w naszym klimacie możliwości uzyskania energii z OZE takiego jak w Norwegii czy Niemczech.

1) Hydroelektrownie - chyba nie powinno powstać nic ponadto co jest
2) Wiatraki- niechy były sobie komercyjnie. Jak lokalizacja dobra niechyb to żyło własnym życiem.Bez dopłat ale też bez przeszkód.
3) Fotowoltaika- to przyszłość. Tylko na dziś nie ma technologii wykorzystania tego na wolnych powierzchniach ścian i dachów , no i na takie potrzeby energetyczne jak ma Polska to brak sensownej skali inwestycji.
4) Energia atomowa. Ani nie mamy na nią pieniędzy, ani technologii .
5) Tak więc Niemcy nam kazali podpisać rezegnację z węgla my ją podpisaliśmy grzecznie tylko nie pomyśleliśmy jak nie węgiel to co? Najprawdopodobniej dalej będziemy wykorzystywać węgiel i płacić coraz większe kary....  Jest takie przysłowie co by pasowało w tym miejscu.

72

ABCDE napisał/a:

@Jesion, Ty popierasz mocno OZE, prawda ? Odnawialne źródła energii.

A ja to dla Ciebie jestem jakimś mentorem? big_smile Już któryś raz mnie tak pytasz o coś smile
Tak, jako człowiek po wielowątkowych studiach całym sercem jestem za produkcją energii z wielu zdywersyfikowanych źródeł, w tym z OZE smile

"Podążaj ścieżkami niebezpieczeństwa, niezależny myślicielu. Wystawiaj swoje pomysły na niebezpieczeństwo kontrowersji. Mów, co myślisz i mniej obawiaj się etykiety wariata niż stygmatu konformisty. A w sprawach, które wydają ci się ważne, za wszelką cenę zabieraj głos i daj się usłyszeć." ~ Thomas J. Watson

73

Pękła rura ciepłownicza. Ostrowiecka nieprzejezdna.