26

Odp: lte od Orange

ale co się dziwić jak orange ma tak mało nadajników w mieście( 3 lub 4 w zależności od źródła). Jest jeszcze kwestia radiolinii, ale orange w Starachowicach ma podpięte nadajniki do światłowodów, bo nie znalazłem żadnej radiolinii orange w mieście w wykazie UKE.

27

A propos orange. O któryś z nadajników pokrywa LTE na Radomskiej?

28

heros napisał/a:

ale co się dziwić jak orange ma tak mało nadajników w mieście( 3 lub 4 w zależności od źródła).

W Starachowicach jest dokładnie 6 stacji, każda posiada GSM, DCS, UMTS900, UMTS2100 oraz LTE1800.

Oscar napisał/a:

A propos orange. O któryś z nadajników pokrywa LTE na Radomskiej?

Oscar, zależy o którą część Radomskiej Ci chodzi. Dolna jej część, mniej więcej do kościoła to stacja znajdujące się na straży, natomiast w dalszej części będzie to stacja znajdująca się na kominie elektrociepłowni na Bugaju.
Tak to wygląda teoretycznie, ale jeśli chcesz się upewnić to polecam aplikację typu netmonitor gdzie będziesz widział która komórka serwuje w danym miejscu.

29

zagłębiłem się ostatnio w temat nadajników i z tego co wyczytałem to te obiecane 150 Mb to jest wartość przesyłu przez cały nadajnik czyli dzieli się na wszystkich użytkowników danej stacji.

30

@heros, nic nowego nie odkryłeś, od zawsze tak to działa. Nie wiem skąd wziąłeś to 150Mbps (no chyba, że z reklam Plusa:)), w Orange na LTE1800 teoretyczna maksymalna prędkość to 112 Mbps. Natomiast ta prędkość (112 w Orange czy 150 w Plusie) jest dokładnie mówiąc na komórkę a nie całą stację, a więc dla najczęściej spotykanych stacji trzy sektorowych to na każdym sektorze (każdej komórce) jest do dyspozycji te 112/150 Mbps na wszystkich użytkowników. Ale to też nie znaczy, że jak na danej komórce jest 10 użytkowników w danej chwili to każdy z nich będzie miał 1/10 całości, bo to tak nie działa.
Ja na co dzień korzystam z internetu LTE z Orange i TMobile, w miejscu w którym mieszkam robiąc speed testy wynik zazwyczaj jest w przedziale 40-60Mbps (downlink), rekord który osiągnąłem to 69Mbps (ze 112 teoretycznie możliwych).

31

Z tym że na każdy sektor jest osobne 112 czy 150 Mbps to nie jestem taki pewien. W większości wyczytałem, że to jednak na całą stacje. Wychodząc z Twojego założenia wystarczy dołożyć anten i problem przeciążeń zniknie, ale to chyba tak nie działa. A po drugie Plus do większości swoich stacji ma doprowadzoną radiolinie 180 Mbps, więc na 100 %  nie ma 150 Mbps na każdy sektor.

32

Ty nie jesteś pewien, ale ja jestem:) Mówimy o ograniczeniu technologi, w tym wypadku LTE, gdzie przy paśmie 15MHz teoretyczna prędkość to 112Mbps, przy paśmie 20MHz jest to 150Mbps. I to są prędkości na komórkę.
Inną sprawą jest jak tama stacja bazowa (a więc np. 3 komórki GSM, 3 komórki DCS, 3 komórki U900, 9 komórek U2100, 3 komórki LTE1800) jest podłączona w górę sieci. W wielu przypadkach może to być wspomniana przez Ciebie radiolinia np. 180Mbps więc wtedy to jest prędkość do podziału na całą stację. Gdy zamiast radiolinii jest np. światłowód 1Gbps ten problem znika.
Dołożenie fizyczne kolejnej anteny nie zwiększy pojemności sieci. Natomiast gdy do  takiej nowej (lub starej) anteny "podłączymy" nową komórkę to wtedy już ta pojemność się zwiększy (np. poprzez dodanie nowej komórki w innym paśmie, choćby LTE2600).

33

T mobile ma lte u nas ?

34

Oczywiście, że tak. LTE1800 jest wspólne zarówno dla Orange jak i TMobile. Dodatkowo tak jak kilka postów wyżej pisałem, w okolicach Starachowic (Parszów i Mirzec) pojawiło się LTE800 ale na razie tylko dla klientów TMobile.

35

na mapie bts search Play ma lte  2600 , 2100 , 1800 , 800 Mhz   naprawdę uruchomili tyle częstotliwości

36

maks napisał/a:

Tak to wygląda teoretycznie

Znaczy wiesz co pytam, bo u mnie w telefonie na Radomskiej raczej ciężko uświadczyć połaczenie LTE. Do tego cholernie słaby sygnał GSM.

37

OScar według bazy UKE nadajnika orange nie ma na kominie elektrociepłowni. Jest na drukarni na Bema, koło straży i na Martenowskiej. Ale to jest o tyle dziwne, że na Południu nie ma żadnego nadajnika.

38

@heros, oczywiście, że z komina elektrociepłowni na Bugaju jest LTE1800 dla klientów Orange. Zapewne sprawdzałeś na stronie btsearch wybierając Orange? Jeśli tak to wybierz teraz TMobile i zobaczysz, że na tej lokalizacji (i na innych w mieście, np. na Południu) to TMobile ma pozwolenia UKE, a oni nadają LTE1800 razem (w tzw. modelu MOCN). Dla ułatwienia na mapie w btsearch możesz wybrać coś takiego jak NetWorkS! i będą tam widoczne wspólne pozwolenia TMobile i Orange.

@Oscar piszesz o słabym sygnale LTE i GSM (pod pojęciem GSM masz zapewne na myśli i GSM i UMTS) na Radomskiej. Ale na całej ulicy, czy w jakimś konkretnym miejscu, wewnątrz budynku, czy na zewnątrz? To co ja podałem to tak jak pisałem, czysto teoretyczne mapy, a jak wiemy praktyka jest często inna. Może w danym miejscu być faktycznie słaby sygnał z którejś ze stacji, a może być on bardzo silny, ale z kilku różnych stacji co też w przypadku GSM i LTE nie jest korzystne. Ciężko tak gdybać, ale jeśli podasz mi jakieś CellID (użyj do tego netmonitora lub innej aplikacji) to postaram się coś więcej sprawdzić. Podaj też w którym dokładnie miejscu masz problem (czyżby w UM?).

39

maks napisał/a:

Ale na całej ulicy, czy w jakimś konkretnym miejscu, wewnątrz budynku, czy na zewnątrz?

Od "Żółtka" do UM na zewnątrz i wewnątrz w UM (ale to jeszcze potrafię zrozumieć) Przez pewien czas myślałem że może moja G5 nie radzi sobie z zasięgiem. Ale w domu to wygląda już zgoła odmiennie.

maks napisał/a:

ale jeśli podasz mi jakieś CellID

W wolnej chwili Ci wrzucę dane. smile I dzięki za zainteresowanie.

40

Oscar, możliwe, że w przyszłym tygodniu będę w okolicy to spróbuję sam przetestować dostępność LTE w tej części ul. Radomskiej.

41 (edytowany przez BlackHole 2017-02-06 03:27:37)

msh napisał/a:

na mapie bts search Play ma lte  2600 , 2100 , 1800 , 800 Mhz

Wszystkie oprócz 2600MHz (nie jestem do końca pewien czy mój modem obsługuje tą częstotliwość) działają na Pasterniku (nadajnik na kościele na Górnikach). Nie mam jak sprawdzić osiągów, bo nie posiadam żadnej simki z Play w rozmiarze miniSIM.

Wracając do tematu. Orange nadal średnio inwestuje w nadajniki w Starachowicach, a moje dawne problemy z zasięgiem były jednak związane ze sprzętem. Choć nadajnik z PSP dość dobrze funkcjonuje, na nocne ściąganie wyciąga 70mbps co przy moich parametrach sygnału jest bardzo dobrym osiągiem (bez dodatkowych anten). Łapę również na 800MHz, ale sygnał bardzo słaby, prawdopodobnie nadajnik z Parszowa ewentualnie z Dąbrowy, choć wątpliwe. Nadal pozostaje czekać na uruchomienie nowych częstotliwości u nas.

Tu dane z modemu z nadajnika na PSP (odbieram z Pasternika) jeśli komuś się do czegoś przydadzą wink
http://i.imgur.com/wNNHtpA.png

42

BlackHole napisał/a:

Łapę również na 800MHz, ale sygnał bardzo słaby, prawdopodobnie nadajnik z Parszowa ewentualnie z Dąbrowy, choć wątpliwe

Jeśli piszesz o 800 w Orange to będzie to Dąbrowa bo w Parszowie nie ma jeszcze tego pasma dla Orange, tam jedynie TMobile nadaje LTE na 800MHz.
A na wszystkich stacjach w Starachowicach bez zmian, czyli LTE tylko na 1800MHz.

43

Ciężko powiedzieć z której lokalizacji, nadajnik w Parszowie równie dobrze może być włączony do NetWorks! (mieli rozszerzyć w ubiegłym roku współpracę na 800MHz i 2600MHz). Wiem, wiem, Orange razem z T-Mobile zostaje na 1800MHz na razie u nas, prędzej czy później dadzą nowe pasma.

44

Przecież napisałem, że w Parszowie nie ma jeszcze LTE800 od Orange, działa tylko TMobile. Natomiast LTE800 w TMobile jest właśnie w Parszowie i Mircu (na stacji niedaleko Biedronki).

45

agachoda111 napisał/a:

Moje LTE działa różnie, ale na pewno nie mam powodów do narzekania. Moim zdaniem to kwestia przyzwyczajenia. Bardzo fajne jest jednak korzystanie teraz z internetu domowego od nich. U nas co prawda nie ma (ale ponoć mają wprowadzić), ale np. Środa Wielkopolska już się zachwyca tym "wynalazkiem" (link: http://swiatlowod.orange.pl/sroda-wielkopolska - moim zdaniem to naprawdę fajna sprawa, bo nie każdy mógł sobie pozwolić na internet o takiej prędkości, jak dla mnie to niesamowity pokaz rozwoju technologicznego.

W Lipcu switełko ruszy od Orange w Starachowicach...Jest info oficjalne na ich stronie.... ;-)