1

Odp: Fotograf

Hej kochane :*
znacie jakiegoś dobrego i fajnego fotografa?
-nie, nie chodzi mi o zdjęcia do dowodu.
Mówię o takim z którym można wyjść w teren.
Na Staszica był kiedyś pan Szczepański, jednakże urwał mi się z nim kontakt. Kogo polecacie?

Szanuj życie...

2

Chyba najłatwiej będzie Ci poszukać na maxmodels. No chyba że chcesz płatnych to znam 2 wartych polecenia.

3

Tak się składa ,ze z maxmodels znam bardzo dużo osób. Niestety, większość z nich to...hmm..nie wiem czy amatorzy to odpowiednie słowo. Wystarczy ,ze ktoś kupi sobie zwykły aparat cyfrowy (mówie tu o takich co maja ok 10 Megapixeli) i już myśli ze jest wielkim fotografem.
Moja wdzięczność do ciebie sięgnie zenitu, jeśli będziesz tak łaskaw podac mi tych 2, o których wspomniałeś.

Szanuj życie...

4

AquaMurzyn napisał/a:

Wystarczy ,ze ktoś kupi sobie zwykły aparat cyfrowy (mówie tu o takich co maja ok 10 Megapixeli) i już myśli ze jest wielkim fotografem.

Mam niezwykły aparat 48MPix w telefonie i myślę że jestem wielkim fotografem (mam 191cm wzrostu więc się zgadza)
Nadaję się? Czy za słaby aparat?
smile

5

AquaMurzyn napisał/a:

Moja wdzięczność do ciebie sięgnie zenitu, jeśli będziesz tak łaskaw podac mi tych 2, o których wspomniałeś.

Arkadiusz Słaby http://www.hm-studio.com/
Piotrek Rymarczyk http://lime-studio.com
Grzegorz Maciąg http://www.fotoego.eu/ (Jeśli chodzi o tą stronę, to tutaj jest tylko fotografia ślubna, jak poszukasz na Maxmodels to znajdziesz inne prace Pana Grzesia )
I jeszcze Michał Piętak, http://dwiesfery.pl/ (ale tutaj musisz go dokładnie wypytać jaki jest zakres jego prac bo przyznaje że nie wiem)
Myślę ze tyle Ci na obecną chwilę powinno wystarczyć. I tak jak wspomniałem wcześniej wątpię aby którykolwiek z nich robił sesje TFP.

6

Witam,
nie wiem, czy był już taki wątek ale mam pytanie powiązane z powyższym. A mianowicie chodzi mi o kupno aparatu; taki do 700 zł, żeby dobrej jakości zdjęcia były.
Rozmyślam nad:
Nikon Coolpix S9200 lub S3500
Samsung WB100
Sony DSC H200
Najbardziej przemawia do mnie S9200.
Miał może ktoś któryś z tych ww? Może któryś polecacie/ odradzacie?

7

Sugerował bym się raczej ceną , te superzoomy mają podobne możliwości. W grupce tej prym wiedzie  Nikon Coolpix S9200 .

8

a jak wygląda sprawa ze stabilizacją obrazu? lepsza podwójna czy nie?

9

Powiem tak stabilizacja obrazu to bardzo przydatna funkcja w aparacie ale także chwytliwe hasło reklamowe mające zachęcić do zakupu. Tymczasem czułość współczesnych materiałów światłoczułych czyli matryc w aparatach cyfrowych pozwala w normalnych warunkach oświetleniowych robić zdjęcia z wystarczająco krótkim czasem naświetlania,a to pozwala uzyskać właściwy efekt. W zasadzie optyka decyduje o końcowym efekcie.
Jak dla mnie to gadżet, ale mogę się mylić smile

10

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i liczę, że może ktoś jeszcze podzieli się swoimi spostrzeżeniami

11

Prober: co do stabilizacji częściowo masz racje, ale jedną z ważniejszych zalet stabilizacji są mniej poruszone zdjęcia przy fotografowaniu z użyciem dłuższej ogniskowej (czyt. przy większym przybliżeniu). Czyli tam gdzie wcześniej trzeba było użyć statywu, teraz można wykorzystać stabilizację. Oczywiście nie zawsze i nie wszędzie to się sprawdzi. Inna sprawa, że co prawda matryce rzeczywiście są coraz lepsze i czulsze, ale jeśli mowa o cyfrówkach do 700zł wciąż problemem nie jest czułość matrycy, ale jej fizyczna wielkość - czym fizycznie mniejsza matryca, tym mimo większej czułości, mniej detali i szczegółów obrazu przy wykorzystaniu wyższych wartości ISO - dlatego jednak lepiej w tańszych sprzętach użyć mniejszą wartość ISO i stabilizację niż wyższą wartość i brak stabilizacji. Nie wszędzie, nie we wszystkich warunkach, nie we wszystkich aparatach, ale jednak to zdecydowanie nie jest tylko gadżet.

Zielona90: pytanie pierwsze - co to wg Ciebie znaczy "dobra jakość zdjęć" - pytam całkiem serio, bo z doświadczenia wiem, że dla różnych fotografujących to może znaczyć coś innego. Pytanie drugie - do jakiego typu zdjęć potrzebujesz aparatu? Jakie zdjęcia będziesz nim robić najczęściej?

MIASTO CUDÓW -> https://www.facebook.com/miastocudow
PiętakFotograf - fotograf wydarzeń niepowtarzalnych.

12

Zielona90... podwójna stabilizacja ? Rozumiem, że stabilizowana jest matryca i optyka obiektywu ...?

Z doświadczenia wydaje i się, że włączenie podwónej działa zupełnie odwrotnie do naszych oczekiwań, bo znoszą się wzajemnie... lepszym rozwiązaniem jest możliwość uruchamiania jednej stabilizacji, albo matrycy, albo optyki, w zależności od potrzeb smile

13

GrzesiekM napisał/a:

podwójna stabilizacja ?

Canon ma coś takiego w samych szkłach. Mowa oczywiście o eLkach - seria Luxury. Nikon z resztą też ma podwójną stabilizację. Chodzi o drgania pionowe i poziome - przy normalnym fotografowaniu i przy panoramowaniu.

. . .

14

Vonhole:
1. dla mnie dobre zdjęcie to takie, które bardzo dobrze odzwierciedla kolory, jest wyraziste, nie ma tych malutkich kropeczek, nie jest rozmazane itp- taka jest moja interpretacja
2. aparat postanowiłam zmienić na lepszy przy okazji wyjazdu w góry, czyli będę pstrykać krajobrazy, ludzi, czasem lubię tez uwieczniać proste codzienne czynności, zwierzęta, zachody słońca itp, czyli ogólnie do wszystkiego
Generalnie na drożsszy nie mogę sobie pozwolić bo budżet który max mogę przeznaczyc jest prawie moją miesięczną wypłata (stażowe)....;/
GrzesiekM:
Przeglądając strone- EuroRtv- można zaznaczyć różne parametry w tym stabilizator obrazu: optyczny, cyfrowy, optyczny+ cyfrowy lub brak, no i właśnie nie wiem jak tutaj  się kierować...

15 (edytowany przez Krystyna9 2013-07-04 20:20:16)

ja nie znam sie na tym ani trochę, ale kupując aparat brałam pod uwagę zoom optyczny. Na stabilizator ani trochę nie zwróciłam uwagi. Robię zdjęcia różne różniste.

16

Mieliśmy przyjemność widzieć niektóre dzieła okrutne dla naszego podniebienia;)

17

to teraz zwierzaki pokażę smile Moje ukochane psy: Kaktus i Skuter

https://lh4.googleusercontent.com/-aPj_xfTIpPk/SetsQtPSevI/AAAAAAAADdE/aGZl_0bVn50/s640/P4180523.JPG

18

Bardzo fajne psiaki i fotogeniczne:) bo moje się za szybko poruszają, żeby można je było uwiecznić...

19

no, moje do powolnych psów na pewno nie należą smile Toż to wyżły. rasa sama w sobie żywiołowa a Skuter ma ADHD do tego. Jak zagapi sie na coś to wtedy mi się uda cyknąć fotke. Bo najczęściej to zdążę tylko kawałek ogonka uchwycić na fotce big_smile

20

Ale ładne ujecie udało im się zrobić. Swoje mam na kilku zdjęciach i najczęściej są na nich od du** strony:)

21

Zielona90: co do Twojej odpowiedzi zacznę od końca czyli punktu 2 smile Do takich celów jak piszesz powinien w zupełności wystarczyć sprzęt, o który pytasz do 700zł smile Oczywiście trzeba mieć świadomość ograniczeń takiego sprzętu, ale do takich celów wycieczkowo-krajobrazowo-rodzinnych powinien wystarczyć.

Co do "dobrego odzwierciedlenia kolorów" - w zasadzie technika w tej chwili tak mocno poszła do przodu, że nawet najtańsze i najprostsze kompakty nie mają z tym problemów. Oczywiście zależy to też od oświetlenia w jakim robimy zdjęcia - jeśli warunki w jakich robimy zdjęcia są dobre, wtedy większe prawdopodobieństwo zrobienia dobrego zdjęcia.

"Wyraziste" - tutaj tylko część zależy od aparatu, a część od operatora aparatu, umiejętności obsługi i świadomości, że niestety kompakty mają swoje ograniczenia i nie w każdych warunkach po prostu "dadzą radę" zrobić wyraziste zdjęcie - mowa tutaj np. o zdjęciach, gdy jest mało światła, np. w pomieszczeniach, w nocy itd. To samo tyczy "rozmazania zdjęcia" - to w dużej mierze zależy od operatora aparatu - czasami trzeba mieć świadomość, że nie we wszystkich warunkach "aparat zrobi" dobre zdjęcie. Posłużyłem się skrótem myślowym "aparat zrobi", gdyż ZAWSZE to fotografujący robi zdjęcie - od operatora zależy czy dobrał odpowiednie parametry do tego co chce sfotografować jak i czy wie, w jakich warunkach jego aparat sobie nie poradzi.

Co do "małych kropeczek" - tego się w 100% nie uniknie, a zwłaszcza niestety w przypadku tańszych kompaktów - nie będę wchodził w szczegóły techniczne, ale czym trudniejsze warunki oświetleniowe i mało światła "kropeczek" będzie więcej. Co ciekawe - "małe kropeczki" w większości wypadków znikają, gdy wydrukujemy zdjęcie, mimo, że na monitorze było je widać smile W każdym razie trzeba mieć świadomość, że "małych kropeczek" nie da się uniknąć. W dobrych warunkach oświetleniowych nie będzie ich praktycznie widać. Można co prawda włączyć odszumianie, ale wtedy znowu zmniejsza się wyrazistość zdjęcia.

MIASTO CUDÓW -> https://www.facebook.com/miastocudow
PiętakFotograf - fotograf wydarzeń niepowtarzalnych.

22

Vonhole: dziękuje bardzo:)

23 (edytowany przez Artur 2016-05-03 18:59:27)

Witam.
Jako że od ostatniego postu mineło 3 lata, odświeżam. Sam szukam aparatu. Nie za bardzo się orientuję na co zwracać uwagę przy zakupie itp. Cena myślę że max 1200zł, a potrzebny mi aparat do celów rodzinnych na kilka lat smile